وزیر ارتباطات: ممکن است به صورت موضعی اقدام‌هایی علیه ما انجام و اختلال‌هایی ایجاد شود

آفتاب‌‌نیوز :

محمد جواد آذری جهرمی روز شنبه در حاشیه بازدید از منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز در جمع خبرنگاران افزود: البته دشمن خیلی وقت است فعالیت‌های خود را شروع کرده و در این فضا فشارهایی را وارد می‌کند؛ بیش از یک و نیم سال است که “سرویس‌های ابری” دنیا خدمات دادن به شرکت‌های ایرانی را متوقف کرده‌اند.

وی اضافه کرد: سکوهای ارائه نرم افزار شرکت‌های ایرانی را محدود کرده‌اند، هر چیزی برای اعمال محدودیت از دستشان بر می آمده در فضای مجازی علیه ما فروگذار نکرده‌اند.

جهرمی گفت: اما با این وجود، نه ما و نه شرکت‌های استارت آپی ایران پشت در محدودیت‌های آنها نمانده‌ایم.

وی ادامه داد: مسیر با شتاب در حال طی شدن است اما ممکن است به صورت موضعی اقدام‌هایی علیه ما انجام و اختلال‌هایی ایجاد شود که این در فرآیند جنگ اقتصادی طبیعی است.

آذری جهرمی گفت: مخالفان مردم ایران که قادر به دیدن رشد ما نیستند اختلال‌هایی راه بوجود می‌آورند اما با این وجود مسیر فضای مجازی در کشور عقبگرد نداشته و رو به پیشرفت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین درباره فیلترینگ با اشاره به هزینه‌های این اقدام در کشور گفت: به هر حال سیستم قضائی و امنیتی کشور در آن مقطع به این جمع بندی رسیدند که برخودی باید با این پیام رسان صورت گیرد و دولت نیز استدلال‌هایی داشت.

وی تصریح کرد: در اینکه عوارضی و افسار گسیختگی‌هایی وجود دارد کسی شک نداشت اما اختلاف در راه حل بود.

آذری جهرمی با اشاره به فعالیت برنامه‌هایی مانند مسیریاب خارجی در کشور وابسته به رژیم اشغالگر گفت: بدون اینکه برخورد سلبی با اینها صورت گیرد شرکت‌های داخلی در این رابطه فعال و از ظرفیت داخلی در این زمینه استفاده شد و امروز در مسیریابی شأن در عرصه رقابتی و فشرده این مسیریاب خارجی در حال خارج شدن از عرصه است.

وی ادامه داد: این مسائل راه حل دارد و نیازمند صبر و حوصله است. ما حرفمان را در آن مقطع زدیم و به شدت در این مساله صحبت شد و جمع بندی در آن مقطع این بود که فیلترینگ صورت گیرد. همه باید به قانون احترام گذاشته و قانون فصل الخطاب ماست.

وی تصریح کرد: همه پیش بینی‌هایی که می‌شد انجام شد اما برخی آقایان دوست ندارند بگویند اینها درست بوده است و می‌خواهند بگویند که در اجرای موضوع های مرتبط درست عمل نشده است.

آذری جهرمی افزود: این موضوع نباید فضای دو قطبی در کشور ایجاد کند باید بپذیریم که فضای مجازی در کشور نیازمند رعایت الزامات حاکمیتی است.