تعداد کشته‌شدگان حملات خونین سریلانکا ۱۰۰ نفر کاهش یافت

سریلانکا حالا می‌گوید که «حدود ۲۵۳» نفر در جریان حمله کشته شده‌اند.

آفتاب‌‌نیوز :

مقام‌های سریلانکا یک صد نفر از تعداد کشته‌شدگان انفجارهای روز عید پاک کاستند. آنها می‌گویند که از ابتدا در شمارش تعداد کشته‌ شدگان اشتباه کرده بودند.

سریلانکا حالا می‌گوید که «حدود ۲۵۳» نفر در جریان حمله کشته شده‌اند.

در روز عید پاک گروهی از مهاجمان انتحاری به هتل‌ها و چند کلیسای شهرهای کلمبو و باتیکالوا در شرق این کشور حمله کردند. احتمال داده می‌شود که تعداد حمله کنندگان ۹ نفر بوده باشد.

بیشتر کشته‌شدگان سریلانکایی بودند اما ده‌ها نفر خارجی هم در میان کشته‌ شدگان بودند.

پلیس همچنان مشغول تحقیق و بازداشت مظنونین است. عکس هفت نفر را هم منتشر کرده‌اند که می‌گویند با این انفجارها در ارتباط بوده‌اند.

بلافاصله بعد از حملات، دولت گروه «جماعت ملی توحید» را مظنون اصلی این حملات معرفی کرد اما بعد گفتند که مهاجمان از خارج از کشور کمک می‌گرفته‌اند.

داعش پیشقدم شده و مسئولیت حمله را به عهده گرفته و برای شاهد فیلمی از هشت مرد مسلح منتشر کرده است. اما بیش از این نشانه‌ای نداده که حمله کار آنها بوده است.

دلیل اشتباه چه بوده است؟

معاون وزیر دفاع سریلانکا تقصیر را به سردخانه‌ها انداخته که اطلاعات دقیقی در اختیار مقام‌ها قرار نداده‌اند.

رئیس خدمات بهداشتی کشور اما به رویترز گفته که قطعات بدنی که پیدا شده بودند، زیاد بودند و خیلی راحت نبوده که تعداد جسد‌ها را تشخیص دهند.

بنا به گزارش وزارت بهداشت، پنجشنبه شب معاینه اجساد به پایان رسیده و مشخص شده که بعضی از کشته شدگان چند بار شمرده شده‌اند.

سردبیر بخش جنوب آسیای بی‌بی‌سی می‌گوید انتشار اخبار مربوط به آمار جدید کشته‌شدگان در زمانی پخش می‌شود که دولت سریلانکا در تلاش برای باز پس‌گیری اعتبار از دست رفته‌اش در زمینه جلوگیری از این حملات است.

همزمان دولت در حال مبارزه با سیل شایعات درباره این حمله است و تغییر آمار به نظر می‌رسد که خیلی کمکی به جایگاه دولت نمی‌کند.

مسلمانان در سریلانکا می‌گویند که در وحشت انتقام زندگی می‌کنند.

یکی از حملات در شهر نگومبو انجام شده که محل سکونت اقلیتی از مسلمانان احمدیه است. بسیاری از این افراد گزارش شده که در مساجد پناه گرفته‌اند و پلیس از آنها نگهداری می‌کند.

احمدیه‌ای‌ها از سوی بسیاری از مسلمانان به عنوان کافر شناخته می‌شوند. گزارش شده آنها که ساکن نگومبو هستند، برخی از کشورهای دیگری مثل پاکستان به سریلانکا پناه آورده‌اند.

از ۲۱ میلیون نفر ساکنان سریلانکا حدود ده درصد مسلمان هستند. نخست وزیر این کشور پذیرفته که گروهی از آنها حالا زیر فشار هستند.

منبع: بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *